İDO Bilet İptal, İade, Erteleme ve Değişikliği İşlemleri


Merhaba değerli ziyaretçi, bu yazıda; ido bilet iptal, ido bilet erteleme, ido bilet iade, ido bilet değiştirme koşulları, ido bilet iptal etme, ido bilet iptali oluyor mu, ido bilet iptal telefon, ido internetten bilet iptali, ido seferi iptal olunca bilet iade edilir mi, ido sefer iptal olunca para iadesi konularında bilgiler yer almaktadır.

 

İDO Bilet İptal Etme İşlemleri Nasıl Yapılır?

İdo bilet iptal işlemleri, 01 Mart 2016 tarihinde yürürlüğe giren e-bilet uygulamasıyla değişmiştir. Buna göre internetten, ido çağrı merkezinden ya da mobil uygulamadan aldığınız biletleri istediğiniz bilet satış noktasından iptal edebilir ya da değiştirebilirsiniz.Eğer bilet satış gişelerinden ya da acentelerden ido bileti aldıysanız, bu biletlerin iptal ya da değişiklik işlemlerini sadece gişe ve acentelerden yapabilirsiniz. Eğer biletinizi Metro acentesinden aldıysanız ido bilet iptali ve değişiklik işlemlerini sadece bileti aldığınız metro acentesinden yapabileceksiniz. İdo bilet iptal, ido bilet iade ve ido bilet değiştirme koşulları, alınan biletin sınıfına göre değişmektedir. Bilet türüne göre bu şartları sıralayalım;

 

İdo Promosyon Bilet İptali 

İdo promosyon bilet iptali maalesef mümkün değildir. İdo promosyon biletlerde sadece değişiklik hakkı mevcuttur. Buna göre, sefer kalkış saatine 1 saatten fazla süre olması durumunda ido bilet ücretinden %50 kesinti yapılarak geçerli sefer tarifesi ve dönemi içerisinde ido bilet değişikliği yapılabilir. Fakat sefer saatine 1 saatten az süre kaldıysa hiçbir şekilde ido bilet erteleme ya da değişikliği yapılamaz.

İDO bilet erteleme ve değişiklik işlemleri

İdo Ekonomi Sınıfı Bilet İptali

İdo ekonomi sınıfı biletlerde, bilet iptali ve değişiklik hakkı mevcuttur. Sefer kalkış saatine 12 saatten uzun bir süre kalması durumunda, %10 kesinti yapılarak ido bilet iptal ve değişikliği yapabilirsiniz. Sefer saatine 12 saatten az bir süre kaldıysa %30 kesinti ile ido bilet değişikliği ve iptali yapabilirsiniz. Eğer ki kalkışa 1 saatten az bir süre kaldıysa ido bilet iade ve değişiklik işlemi yapılamamaktadır.

 

İdo Business Bilet İptali

İdo business bilet aldıysanız bilet iptali ve değişiklik konusunda şu haklardan faydalanabiliyorsunuz: Sefer kalkış saatine 12 saatten uzun bir süre kalması durumunda, hiçbir kesinti yapılmadan ido bilet iade ve değişikliği yapabilirsiniz. Sefer saatine 12 saatten az bir süre kaldıysa %30 kesinti ile ido bilet değişikliği ve iptali yapabilirsiniz. Eğer ki kalkışa 1 saatten az bir süre kaldıysa hiçbir şekilde ido bilet iptal, değişiklik ve erteleme işlemi yapılmamaktadır.

 

İDO Seferi İptal Olunca Para İadesi Yapılır M?

Başta kötü hava koşulları olmak üzere çeşitli nedenlerle zaman zaman İdo sefer iptalleri yapılmaktadır. Bu nedenle İdo iptal olan sefer bilet iadesi konusunda karışıklık yaşanmaktadır. Peki İdo seferi iptal olunca para iadesi yapılır mı? Bu konu İdo tarafından yapılan bilgilendirmeye göre; ilk 24 saat içerisinde çağrı merkezini arayarak ya da ido internet sitesi üzerinden, ilk 7 gün içerisindeki ve aynı güzergahtaki seferlere, bilet değişikliği işlemlerini ücretsiz yapabilirsiniz. İdo tarafından bir dış hat seferinin iptal edilmesi durumunda, bilet ücretleri iade edilir veya bilet değişiklikleri yapılır. İDO terminallerindeki gişe ve acentelerden nakit veya kredi kartı ile satın alınan biletleri, sefer iptal olması durumunda ido bilet iade işlemini 1 ay içerisinde, ido bilet erteleme ve değişiklik işlemi için ise 7 gün içerisinde herhangi bir gişe ve acenteye başvurulması gerekir.

 

İDO Bilet İptal Telefon Numarası

İdo bilet iptal, ido bilet iade ve değişiklik işlemleri başta olmak üzere her türlü konuda, İDO telefon numaralarını arayabilirsiniz. İdo bilet iptal telefon numaraları;

→ 0850 222 44 36

→ 444 44 36

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir