O Bilet İptal İşlemleri ve Para İadesi Nasıl Yapılır?


Bugünkü yazımızda, online bilet satışı yapan obilet.com adlı sitedeki bilet işlemlerinden bahsedeceğiz. Obilet.com üzerinden uçak bileti ve otobüs bileti alan yolcuların; obilet iptal mümkün mü? Obilet bilet iptali nasıl yapılır? O bilet iptal etme şartları ve kuralları nelerdir? O bilet otobüs bileti iptali ile o bilet uçak bileti iptali şartları farklı mıdır? Obilet iptali para iadesi yapılır mı? Detaylar yazımızın devamında mevcuttur.

 

O Bilet İptal Hakkı Var Mı, Obilet Bilet İptali Nasıl Yapılır?

O bilet internet sitesi üzerinden hem uçak bileti hem de otobüs bileti satın alınabilmektedir. O bilet iptal şartları ise birçok yolcu tarafından tam olarak bilinmemektedir. Firmanın web sitesinde yer alan bilgilerden yola çıkarak obilet bilet iptali hakkınızın olduğunu belirtelim. Peki obilet iptal işlemleri nasıl yapılır? İlk olarak o bilet otobüs bileti iptali şartları nelerdir, inceleyelim.

 

O Bilet Otobüs Bileti İptali Nasıl Yapılır, Şartları Nelerdir?

Obilet otobüs bileti iptali üç alternatif üzerinden yapılabilmektedir:

1-) obilet.com sitesine girip online olarak iptal etme

2-) İlgili otobüs firmasının şubelerinden iptal etme

3-) İlgili otobüs firmasının otogar şubesinden iptal etme

Obilet otobüs bileti iptali en kolay obilet.com üzerinden yapılmaktadır. Obilet.com üzerinden aldığınız otobüs biletinizi iptal etmek için bu sayfaya tıklayın → https://www.obilet.com/otobus-bileti-sorgulama-ve-iptali Karşınıza gelen ekranda otobüs firmanızı seçin, bilet PNR(referans) numaranızı ve cep telefonu numaranızı girin. Son olarak bilet sorgula butonuna tıkladığınızda aldığınız biletler listelenmiş şekilde karşınıza çıkacaktır. İlgili biletinizi seçip bilet iptal işlemini hızlıca yapabilirsiniz. Her ne kadar obilet sitesinden bilet iptali yapma imkanınız olsa da bazı firmaların online bilet iptali özelliği bulunmamaktadır. Eğer bu firmalardan bilet aldıysanız ve obilet.com üzerinden bilet iptali yapılamıyorsa; direkt obilet.com sitesinde veya mobil uygulamasında yer alan canlı destek hattını kullanıp bilet iptali yapabilirsiniz. Ek olarak şunu unutmayın; eğer ki satın aldığınız biletin çıktısını şubeden ya da otogardan aldıysanız iptal işlemini de yine şubeden ve otogardan yapmalısınız.

Obilet otobüs bileti iptali

Obilet Bilet İptali Ne Zamana Kadar Yapılmalı?(Otobüs için)

Obilet bilet iptali süresi standart olarak 24 saat şeklinde belirlenmiştir. Yani otobüs kalkış saatinden 24 saat önce biletinizi iptal edebilirsiniz. Fakat bazı firmalarda bilet iptal süresi daha kısadır. Bu sayede kalkış saatine daha kısa süre kala otobüs bileti iptali yapabilmektesiniz. Peki hangi otobüs firmasının obilet bilet iptali ne zamana kadar yapılır, popüler firmaları inceleyelim;

 

Pamukkale Turizm Obilet Bilet İptali Süresi

Obilet.com’dan alınan pamukkale bilet iptali süresi 6 saat olarak belirtilmiştir. Yani otobüs kalkışına 6 saat kala obilet.com üzerinden aldığınız pamukkale otobüs bileti iptali yapılabilir.

 

Ulusoy Turizm Obilet Bilet İptali Süresi

Obilet.com’dan alınan ulusoy bilet iptali süresi 12 saat olarak belirtilmiştir. Yani otobüs kalkışına 12 saat kala obilet.com üzerinden aldığınız ulusoy otobüs bileti iptali yapılabilir.

 

Nilüfer Turizm Obilet Bilet İptali Süresi

Obilet.com’dan alınan nilüfer bilet iptali süresi 1 saat olarak belirtilmiştir. Yani otobüs kalkışına 1 saat kala obilet.com üzerinden aldığınız nilüfer otobüs bileti iptali yapılabilir.

 

İstanbul Seyahat Obilet Bilet İptali Süresi

Obilet.com’dan alınan istanbul seyahat bilet iptali süresi 12 saat olarak belirtilmiştir. Yani otobüs kalkışına 12 saat kala obilet.com üzerinden aldığınız istanbul seyahat otobüs bileti iptali yapılabilir.

 

Has Turizm Obilet Bilet İptali Süresi

Obilet.com’dan alınan has turizm bilet iptali süresi 2 saat olarak belirtilmiştir. Yani otobüs kalkışına 2 saat kala obilet.com üzerinden aldığınız has turizm otobüs bileti iptali yapılabilir.

 

Metro Turizm Obilet Bilet İptali Süresi

Obilet.com’dan alınan metro turizm bilet iptali süresi 7 saat olarak belirtilmiştir. Yani otobüs kalkışına 7 saat kala obilet.com üzerinden aldığınız metro turizm otobüs bileti iptali yapılabilir.

 

Topçam Turizm Bilet İptali Süresi

Obilet.com’dan alınan topçam turizm bilet iptali süresi 6 saat olarak belirtilmiştir. Yani otobüs kalkışına 6 saat kala obilet.com üzerinden aldığınız topçam turizm otobüs bileti iptali yapılabilir.

 

Astor Seyahat Bilet İptali Süresi

Obilet.com’dan alınan astor seyahat bilet iptali süresi 3 saat olarak belirtilmiştir. Yani otobüs kalkışına 3 saat kala obilet.com üzerinden aldığınız astor seyahat otobüs bileti iptali yapılabilir.

 

Diğer Otobüs Firmalarındaki Bilet İptali Süresi

Listeye aldığımız firmalar haricinde birçok firmanın bilet iptal süresine ulaşmak için listeye tıklayın → Firmaların bilet iptal süresi listesi

 

O Bilet Uçak Bileti İptali Nasıl Yapılır, Şartları Nelerdir?

O bilet uçak bileti iptali sadece obilet.com canlı destek üzerinden ve ya obilet.com müşteri temsilcisi aranarak yapılmaktadır. Obilet uçak bileti iptal şartları ise ilgili havayolu şirketine göre değişiklik göstermektedir. Obilet promosyonlu uçak bileti iptali ise kesinlikle yapılmamaktadır.

Obilet uçak bileti iptali

Obilet Bilet İptalinde Para İadesi Ne Zaman Yapılır?

Obilet iptali para iadesi işlemleri, alınan biletin türüne ve ödeme şekline göre değişmektedir. Otobüs bileti aldıysanız obilet bilet iptali para iadesi işlemleri şu şekildedir; kesinlikle ücret kesintisi olmaz. Bilet parasının tamamı iade edilir. Kredi kartına yapılacak iadeler ortalama 5-15 gün arasında tamamlanır. Bankamatik/maaş kartına yapılacak para iadesi ise ortalama 30 gün sonra yapılmaktadır. Obilet uçak bileti iptalinde para iadesi şu şekilde işler; iptal edilen biletin havayolu şirketinden yolcu hesabına geçiş süresi banka prosedürleri doğrultusunda ortalama 3 ile 5 iş günüdür.

 

Obilet İptal Telefon Numarası ve İletişim Bilgileri?

Obilet iptal telefon ve iletişim bilgilerini kullanarak; obilet bilet iptali ve diğer konulardaki görüş, öneri ve şikayetlerinizi iletebilirsiniz. Obilet.com iletişim bilgileri şu şekildedir;

Obilet çağrı merkezi: 0850 532 62 58

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir