TCDD Bilet İptal Etme ve Hızlı Tren Bilet İptali Nasıl Yapılır?


Merhaba değerli ziyaretçi, bu yazıda; tcdd bilet iptal edilebilir mi, tcdd bilet iptali para iadesi, tcdd bilet değiştirme, tcdd bilet telefon-iletişim bilgisi,tcdd bilet açığa alma, yht bilet değiştirme, yht hızlı tren bilet iptali konularında bilgiler yer almaktadır.

 

TCDD Bilet İptal Edilebilir Mi, Hızlı Tren Bilet İptali Nasıl Yapılır?

TCDD bilet iptal işlemleri, tren yolculuğu türüne ve alınan bilet sınıfına göre değişiklik göstermektedir. Bilindiği üzere TCDD’de; YHT denilen hızlı tren seferleri, anahat trenleri ve bölgesel tren seferleri bulunmaktadır. Bu trenler kendi arasında farklı tcdd bilet iptal, para iadesi ve bilet değişikliği özelliklerine sahiptir. Bu özellikleri aşağıda sıralıyoruz;

 

YHT Hızlı Tren Bilet İptali ve Değiştirme İşlemleri

TCDD bilet iptal işlemleri kapsamında yht bilet değiştirme ve yht hızlı tren bilet iptali, aldığınız bilet sınıfına göre değişmektedir. Hızlı trenlerde standart ve esnek olmak üzere iki bilet türü bulunmaktadır

YHT standart bilet: 1 defaya mahsus tcdd bilet değiştirme hakkınızı kullanabilirsiniz. Ek olarak standart bilet alan yolcular, tcdd bilet açığa alma işlemi de yapabilir. Fakat standart biletlerde yht hızlı tren bilet iptali para iadesi hakkı yoktur. (Not: Açık bilete dönüştürülen biletler 6 ay boyunca geçerlidir.)

YHT esnek bilet: Esnek biletlerin standart biletlerden farkı %20 daha yüksek fiyattan satılmasıdır. Fakat esnek biletler çok daha avantajlıdır. Bu biletlerde 3 kez yht bilet değiştirme ve tcdd bilet açığa alma hakkı mevcuttur. En önemlisi de yht hızlı tren bilet iptali para iadesi hakkı bulunmaktadır.

TCDD bilet iptal işlemleri

TCDD Anahat Tren Bileti İptal ve Değişiklik İşlemleri

TCDD anahat trenleri, şehirler arası seyahatleri kapsamaktadır. Ege ekspresi, Doğu ekspresi, Fırat ekspresi gibi hatları bu kapsamda örnek olarak gösterebiliriz. Anahat tren seferlerinde sadece standart bilet satılmaktadır. Yani anahat standart tren bileti alanlar; tcdd bilet değiştirme, tcdd bilet açığa alma ve tcdd bilet iptali para iadesi haklarına sahiptir.

 

TCDD Bölgesel Tren Bileti İptal ve Değişiklik İşlemleri

TCDD bölgesel trenler, şehir içi ya da kısa mesafeli seyahatleri kapsamaktadır. Bölgesel tren biletleri sadece gişelerden satılmaktadır. Bölgesel tren biletlerinde iptal, iade ve değişiklik hakkı bulunmamaktadır.

 

TCDD Bilet İptali Para İadesi, Kesintisi ve Cezası Var Mı?

TCDD bilet iptali para iadesi talebi yapmanız halinde bir miktar tcdd bilet iadesi kesintisi uygulanmaktadır. Peki tcdd bilet iptal cezası ne kadar? Satış kurallarında yer alan bilgilere göre hareket gününden önceki günlerde yapılacak tcdd bilet iptal iadesi taleplerinde %10 kesinti uygulanır. Hareket gününde yapılan başvurularda ise tcdd bilet iade kesintisi %20 olarak uygulanır.

 

TCDD Bilet İptal, İade ve Değişiklik Nereden Yapılır?

TCDD bilet iptal, tcdd bilet değiştirme ve iade işlemlerinizi, tcdd internet sitesi üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Aşağıda vereceğimiz bağlantıya tıklayarak, karşınıza çıkan sayfada biletinize ait PNR numarasını ve soyadınızı girerek biletinizi iade edebilir, değiştirebilir ya da açık bilete çevirebilirsiniz.

alttaki bağlantıya basın!

https://ebilet.tcddtasimacilik.gov.tr/view/eybis/gisIade/int_blt_001.jsf?faces-redirect=true

YHT bilet iptali, iade ve değişiklik

TCDD Bilet Telefon, İletişim Bilgilerini Nereden Bulabiliriz?

Gerek tcdd bilet iptal, iade ve değişiklik talepleri gerekse yolculukla ilgili diğer konulardaki şikayet ve öneriler için tcdd bilet iletişim ve telefon numaralarını kullanabilirsiniz. TCDD iletişim bilgileri şu şekildedir;

Çağrı Merkezi: 444 82 33

ANKARA TCDD: 0312 309 05 15 (DAHİLİ:336)

İSTANBUL TCDD: 0216 348 80 20

İZMİR TCDD: 0232 484 86 38

Bunlar haricinde bu linki tıklayarak(https://miys.tcddtasimacilik.gov.tr/mis-1.0/pages/public/musteriTelReq.jsf) formu doldurup istek, öneri ve şikayetlerinizi iletebilirsiniz.

 

TCDD Bilet İptal, İade ve Değiştirme Ne Zaman Yapılmalı?

TCDD biletinizle ilgili iptal, iade ya da değişiklik yapmak isterseniz bazı süre kısıtlamalarına dikkat etmelisiniz. Buna göre tcdd bilet iptali-iade, tcdd bilet değiştirme ve tcdd bilet açığa alma işlemlerinizi; gişeden yapacaksanız kalkış saatinden en az 15 dakika önce; internetten, çağrı merkezinden ya da diğer satış yerlerinden yapacaksanız kalkıştan 30 dakika önce yapmalısınız.

TCDD yolculuğunuzla bilet işlemleri dahil olmak üzere tüm yolculuk kuralları için http://www.tcddtasimacilik.gov.tr/sayfa/satis-kurallari/ sayfasına tıklayıp bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir